Województwo Łódzkie Łódzkie dla Ciebie
- Utworzono: czwartek, 24, październik 2024 19:43
Województwo Łódzkie dla Ciebie zostało partnerem Sympozjum „Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności – pilotaż” które odbędzie się 29 października w Uzdrowisku Uniejów Park w Uniejowie.
Patronat medialny TVP Łódź
- Utworzono: środa, 23, październik 2024 10:59
Miło nam poinformować, że TVP Łódź przyłączy się do grona patronów medialnych seminarium naukowego „Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności – pilotaż”.
Seminarium Naukowe - Innowacyjne lecznictwo chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności
- Utworzono: sobota, 05, październik 2024 08:07
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przełomowym wydarzeniu, które ma na celu wzbogacenie wiedzy oraz rozwój innowacyjnych metod leczenia chorób psychosomatycznych.
Patronat Honorowy Wojewody Łódzkiego
- Utworzono: czwartek, 26, wrzesień 2024 08:05
Seminarium naukowe p.n. „Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności – pilotaż” zostało objęte przez Wojewodę Łódzkiego patronatem honorowym.
https://www.gov.pl/web/uw-lodzki
Seminarium naukowe
- Utworzono: czwartek, 19, wrzesień 2024 17:01
„Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności - pilotaż”
Serdecznie zapraszamy na Seminarium naukowe p.n. „Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności - pilotaż”.
Wydarzenie to odbędzie się w dniu 29 października 2024 roku w Uzdrowisku Uniejów Park w Uniejowie.
Według raportu opublikowanego w 2018 roku - jeszcze przed ogólnoświatową pandemią COVID-19 - przez New Economic Foundation, niechciane poczucie samotności kosztuje gospodarkę Wielkiej Brytanii minimum 2,5 mld Funtów rocznie. Dzisiaj prawdopodobnie jest to zdecydowanie więcej.
Według raportu wydanego w 2024 roku przez Instytut Zdrowia Człowieka - koszty dla polskiej gospodarki w roku 2022 były jeszcze wyższe i wyniosły ponad
19 mln zł rocznie.
Zasadnym zatem wydaje się podjęcie działań mających na celu szukanie systemowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska. Jednym z takich rozwiązań może być rozszerzenie profili – kierunków
w leczenie uzdrowiskowe.
Celem Seminarium naukowego jest opracowanie nowoczesnych metod leczenia chorób psychosomatycznych w kontekście rozszerzenia profili - kierunków w lecznictwie uzdrowiskowym, z uwzględnieniem skutków poczucia samotności na zdrowie psychiczne i fizyczne. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji oraz dyskusji wiodących ekspertów z dziedziny balneologii, psychiatrii, rehabilitacji, ekonomii oraz lecznictwa uzdrowiskowego, a także osób zajmujących się projektowaniem systemu opieki zdrowotnej i społecznej.
Program wydarzenia obejmuje:
- Wykłady – Prezentacje na temat najnowszych badań i metod leczenia chorób psychosomatycznych, ze szczególnym naciskiem na innowacyjne podejście w lecznictwie uzdrowiskowym.
- Panele dyskusyjne – Debaty na temat wpływu poczucia samotności na zdrowie psychosomatyczne oraz potencjału miejscowości uzdrowiskowych w leczeniu tej specyficznej grupy schorzeń.
- Sesje networkingowe – Możliwość wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy między specjalistami z różnych dziedzin.
Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli instytucji z obszaru ochrony zdrowia oraz rehabilitacji medycznej, w tym władze krajowe oraz samorządowe jako organy dysponujące możliwością wprowadzenia pilotażowego programu lecznictwa uzdrowiskowego chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności, a także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zainteresowani poruszaną tematyką.
Uczestnictwo w Sympozjum jest bezpłatne, ale wymagana jest uprzednia rejestracja.
W załączeniu agenda Seminarium naukowego oraz formularz zgłoszeniowy.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przełomowym wydarzeniu, które ma na celu wzbogacenie wiedzy oraz rozwój innowacyjnych metod leczenia chorób psychosomatycznych.
Raport na temat kosztów samotności w Polsce
- Utworzono: czwartek, 19, wrzesień 2024 16:58
Instytut Zdrowia Człowieka publikuje przełomowy
raport na temat kosztów samotności w Polsce
Warszawa, 19 września 2024 –
Instytut Zdrowia Człowieka z ogromną satysfakcją informuje, że dostępny jest już raport pt. „Koszty samotności w Polsce”. Dokument ten jest pierwszą kompleksową analizą tego jak niechciane poczucie samotności wpływa na gospodarkę Polski oraz tego jakie są jej koszty dla przedsiębiorców i dla finansów publicznych.
Raport „Koszty samotności w Polsce” stanowi efekt wielomiesięcznej pracy zespołu IZC wraz z ekspertami. Punktem wyjścia był raport wydany w 2018 roku przez brytyjski think tank „New Economic Foundation”, w którym oszacowano,
że samotność kosztuje brytyjską gospodarkę minimum 2,5 mld Funtów rocznie.
W raporcie IZC skorzystano z tej samej metodologii, ale dane dotyczą Polski.
Uwzględniono w nim 4 rodzaje kosztów jakie ponosi Polska gospodarka z powodu niechcianego poczucia samotności:
- Utrata produktywności spowodowana nieobecnością chorobową pracowników
w 2022 r. związana z chorobami spowodowanymi samotnością; - Wydatki z systemu ubezpieczeń społecznych na świadczenia z tytułu niezdolności do pracy według wybranych chorób spowodowanych samotnością w 2022 r.;
- Koszt rotacji pracowników spowodowany dobrowolnymi odejściami z pracy spowodowanymi obniżeniem się dobrostanu pracowników przez samotność;
- Koszt spadku produktywności pracowników spowodowanym pogorszeniem się dobrostanu pracowników przez samotność.
Okazuje się, że koszty samotności dla Polskiej gospodarki w 2022 roku
są zdecydowanie wyższe (pomimo różnicy nominalnej wartości PKB na korzyść gospodarki brytyjskiej) niż dla gospodarki Wielkiej Brytanii w 2018 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące wyników oraz zastosowanej metodologii znajdują się w raporcie, który dostępny jest pod adresem:
http://www.izc.pl/ (na dole strony)
W raporcie znajdują się również rekomendacje dotyczące polityki publicznej mające na celu ograniczanie zjawiska samotności oraz jego społecznych i ekonomicznych skutków.
Zapraszamy do zapoznania się z powyższym raportem oraz kontaktu z jego autorami.
Kontakt dla mediów:
- Michał Kot - Współautor artykułu
e-mail: michal.kot@izc.pl
tel. 601-130-333
- Anita Kocik – Błońska - Instytut Zdrowia Człowieka
e-mail: anita.blonska@izc.pl
tel. 539-940-706
Instytut Zdrowia Człowieka (izc.pl)
Grupa Spółek Instytutu Zdrowia Człowieka prowadzi działalność głównie w obszarze szeroko pojętej ochrony zdrowia. Podstawowy przedmiot i zakres działalności stanowi: profesjonalne rozwiązywanie problemów utrzymania i przywracania zdrowia oraz łagodzenia objawów schorzeń psychosomatycznych oraz schorzeń narządu ruchu i narządu głosu. Obecnie działalność Instytutu prowadzona jest w trzech obiektach sanatoryjno-rehabilitacyjnych, dwóch zlokalizowanych
w południowo-wschodniej części Polski – w miejscowościach uzdrowiskowych Muszyna oraz
w Wysowa - Zdrój i trzecim w centralnej Polsce – w Uniejowie, ukierunkowanych na świadczenia usług rehabilitacyjno-uzdrowiskowych. Oferta ta jest ciągle poszerzana i dostosowywana
do potrzeb rynku. Spółka dysponuje bazą ok. 390 miejsc noclegowych o wysokim standardzie.
Do dyspozycji gości dostępne są pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe oraz studia i apartamenty. Grupa Spółek Instytutu Zdrowia Człowieka zapewnia kuracjuszom całodobową opiekę medyczną. W skład zespołów diagnostyczno-terapeutycznych wchodzi profesjonalna kadra - lekarze, psychiatrzy, psychologowie, magistrowie i technicy fizykoterapii, dietetycy i pielęgniarki.
Dodatkowym atutem ośrodków Instytutu Zdrowia Człowieka jest położenie w miejscowościach uzdrowiskowych w strefie A.
Grupa Spółek Instytutu Zdrowia Człowieka, jako podmiot leczniczy posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji rehabilitacji leczniczej w schorzeniach psychosomatycznych nieprzerwalnie od 2006 r. W latach 2006-2023 ogółem zrehabilitowano ca. 11 tysięcy pacjentów ze schorzeniami psychosomatycznymi.
Rehabilituj się na zdrowie!
- Utworzono: poniedziałek, 17, luty 2020 10:10
Podsumowanie z I onkologicznej konferencji naukowej pn. "Onkologia wyzwaniem XXI w. dla medycyny - zadania dla polityków, szanse dla pacjentów.
- Utworzono: środa, 11, wrzesień 2019 10:34
Podsumowanie z I ONKOLOGICZNEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ
pn. "Onkologia wyzwaniem XXI w. dla medycyny - zadania dla polityków, szanse dla pacjentów"
Konferencja naukowa pn. "Onkologia wyzwaniem XXI w. dla medycyny - zadania dla polityków, szanse dla pacjentów”, która obyła się 4 września 2019 r. w Uzdrowisku Uniejów Park - inaugurowała pn. “Rehabilituj się na zdrowie! - wsparcie powrotu do zdrowia i życia zawodowego dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego” - realizowany w ramach „Programu rehabilitacyjnego dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.
Program zakłada zrehabilitowanie w okresie 3 najbliższych lat 300 mieszkańców województwa łódzkiego na terenie powiatu poddębickiego i łęczyckiego. Rehabilitowani będą pacjenci w trakcie leczenia lub po zakończonym radykalnym leczeniu onkologicznym. Celem Programu jest:
- rehabilitacja,
- profilaktyka,
- i wydłużenie aktywności zawodowej.
Czas trwania rehabilitacji w ramach Programu wynosi od 10 do 30 dni zabiegowych i obejmuje od min. 4 do max. 10 procedur dziennie w zależności od potrzeb danego pacjenta. Po każdej serii tj. 10 dniach zabiegowych odbędzie się lekarska porada rehabilitacyjna w celu stwierdzenia zasadności dalszej rehabilitacji.
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher - Krajowy Konsultant ds. rehabilitacji,
Prezentacja - “Zasady kompleksowej rehabilitacji pacjentów z chorobą nowotworową. Nowa strategia szansą na szybszy powrót do pracy” - dr n. med. Jolanta Łuniewska - Bury - Kierownik Oddziału Brachyterapii, Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi,
Prezentacja - "Rak to nie wyrok. Epidemiologia, leczenie, rehabilitacja – kierunkiem do pełnego wyzdrowienia i powrotu do pracy" - prof. dr hab. n. med. Waldemar Różański - Wojewódzki konsultant ds. urologii dla woj. łódzkiego,
Prezentacja - "Nowotwory układu moczowego i narządów płciowych – wyzwanie medyczne i polityczne. Znaczenie rehabilitacji przy powrocie do pracy" - mgr Aleksandra Juszczak - Fizjoterapeuta Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi,
Prezentacja - "Rehabilitacja onkologiczna - omówienie ścieżki postępowania dla pacjentów po mastektomii, z nowotworami układu moczowego oraz nowotworami OUN" - Zbigniew Gwadera - Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego,
Prezentacja - "Realizacja programów profilaktycznych i rehabilitacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego"